Naprawa podłogi z drewna

Drewniane podłogi pięknie się prezentują w każdych wnętrzach, niezależnie od wybranego stylu aranżacji wnętrz. Zaliczają się do niezwykle trwałych nawierzchni, jednakże podczas wielu lat użytkowania nie sposób uniknąć pewnych problemów z tym związanych, czyli niewielkich uszkodzeń powierzchni desek. W każdej sytuacji, gdy pojawiają się jakieś problemy z drewnianymi podłogami warto szybko reagować. Wczesna naprawa niewielkich uszkodzeń nie tylko jest szybka, ale również często znacznie tańsza niż naprawa większych ubytków. Bywa, że brak reakcji na niewielkie uszkodzenia może być przyczyną ich powiększania się, co w ostateczności może prowadzić do konieczności wymiany znacznej większości lub nawet całości podłogi. Okazuje się, iż w bardzo wielu przypadkach naprawa podłogi drewnianej nie tylko jest możliwa do wykonania samodzielnie, ale stosunkowo prosta i tania.

Odpryski lakieru i plamy na podłodze drewnianej

Jedną z ważniejszych kwestii, która ma ogromne znaczenie przy wykonywaniu podłóg drewnianych jest odpowiednie ich lakierowanie. Warstwa lakieru nie tylko zabezpiecza drewno przed zmiana koloru czy zabrudzeniami, ale również zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. W razie problemów uszkodzeniu ulega warstwa lakieru, a nie powierzchnia desek zastosowanych do wykonania podłogi. Takie uszkodzenia pojawiają się na przykład poprzez przesuwanie mebli po podłodze czy też w sytuacji, gdy na jej powierzchnię upadną ciężkie, ostro zakończone przedmioty. W takiej sytuacji nie ma jednak obaw do paniki, można bowiem bez problemu samodzielnie podjąć naprawę miejsca, w którym lakier został uszkodzony. Odpowiednio szybka reakcja i naprawa takiego miejsca to nie tylko kwestia wizualna. Uszkodzenie lakieru sprawia, że deski są znacznie bardziej narażone na kontakt z płynami czy zabrudzeniami. To zaś może prowadzić do odbarwiania się desek i powstawania nieestetycznych plam. Ponadto deski mogą ulegać naturalnym procesom degradacji, co z kolei może prowadzić do znacznie większych uszkodzeń. Jeżeli problemem są jedynie zarysowania lakieru, wówczas wystarczy nałożenie nowej warstwy. W tym celu należy przy pomocy papieru ściernego oczywiście drobnego, delikatnie zeszlifować lakier w miejscu uszkodzenia i dokoła niego. Po tej czynności należy powierzchnię pokryć nowa warstwą lakieru. Najlepiej, jeśli jest to taki sam lakier, jaki był stosowany pierwotnie, co oznacza że miejsce naprawy nie będzie zbyt widoczne.

Naprawa wgłębień i dziur

Nieco większym wyzwaniem może być naprawa wgłębień i dziur, które mogą powstać na przykład poprzez upadek ciężkich przedmiotów. W takiej sytuacji konieczne jest uzupełnienie powstałych wgłębień. Na rynku dostępne są produkty takie jak szpachle do drewna czy specjalne kity, które pozwalają na niewidoczne uzupełnienie powstałych szczelin. Przed ich wypełnieniem należy je dokładnie oczyścić a następnie nałożyć równą warstwę. Masa musi dobrze wyschnąć, po czym konieczne jest powtórne przeszlifowanie jej powierzchni papierem ściernym i polakierowanie. Warto zwrócić uwagę na wybór takich produktów pod kątem dopasowania do kolorystyki desek, które zostały użyte do ułożenia podłogi. Takie produkty stosuje się do wypełniania wgłębień nie większych niż 2 – 3 milimetry. Ponadto jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie wykonać tego typu prace powinien jak najszybciej poszukać odpowiedniego fachowca. Dzięki temu będzie miał pewność, że naprawa podłogi zostanie wykonana profesjonalnie. Do casu przybycia fachowca miejsce uszkodzenia warto zabezpieczyć przed dalszymi uszkodzeniami, na przykład przykrywając. Ponadto powinno się unikać mycia tego miejsca i zabrudzania, aby uszkodzenie nie zwiększało się, co wiązać się może z większymi kosztami naprawy. Najlepiej, jeśli naprawą podłogi zajmie się osoba, która ją układała, bowiem doskonale zna jej parametry.