Korzyści z budowania domu z drewna.
Domy z drewna cieszą się coraz większą popularnością. Istnieją w wersji domu rodzinnego, letniskowego, lub miejsce pracy. Niezależnie od funkcji, jaką pełnią, mnożą się, ponieważ bardzo dobrze dopasowują się do konkretnych potrzeb i mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami.
Naturalne, odnawialne i nadające się do recyklingu.
Drewno jest bez wątpienia jednym z najszlachetniejszych materiałów. Jeśli chcesz budować w sposób wywierający jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, powinieneś rozważyć zastosowanie tego materiału jako jednego z ulubionych. Zwłaszcza jeśli drewno pochodzi z certyfikowanych lasów, użytkownik ma gwarancję, że wszystkie etapy łańcucha produkcyjnego zostały przeprowadzone w sposób przyjazny dla środowiska.
Ekologiczne.
Zasadniczo, budując domy drewniane, wytwarza się więcej energii niż się jej zużywa, dzięki czemu powstaje nadwyżka energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dodatni bilans węglowy przyczynia się do poprawy stanu atmosfery, zamiast ją zanieczyszczać. Na każdy metr sześcienny drewna użytego do budowy domu przypada 0,8 tony zaoszczędzonej emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że jeśli gospodarstwo domowe zużywa 20 metrów sześciennych drewna, oszczędza 10 ton węgla. Jest to taka sama ilość dwutlenku węgla, jaka powstaje w wyniku przejechania 90 000 kilometrów.
Ekonomiczne.
Jeśli drewno budowlane pochodzi z certyfikowanych zakładów, koszt energii potrzebnej do jego produkcji jest znacznie niższy niż w przypadku braku certyfikatu. Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu budynku.
Bezpieczne.
Pożary są niebezpieczne dla wszystkich budynków, niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Pożary zdarzają się w domach zbudowanych z betonu, stali i cegły, a także oczywiście z drewna. Dlatego też, o ile są one budowane zgodnie z przepisami i posiadają odpowiednie pozwolenia miejskie, nie ma powodu sądzić, że drewno jest bardziej podatne na ogień niż inne materiały.
Naturalna izolacja.
Budując dom drewniany, korzystamy z materiału składającego się z pustych w środku włókien, które są ułożone osiowo wzdłuż długości drzewa. W tych pustych przestrzeniach znajduje się powietrze, które zapewnia doskonałą izolację cieplną. Jako izolator termiczny drewno jest sześć razy bardziej wydajne niż cegła czy glina, piętnaście razy bardziej wydajne niż beton i 400 razy bardziej wydajne niż stal. Dzięki temu, że ciepło pozostaje wewnątrz domu, oznacza to również, że mniej pieniędzy wydaje się na ogrzewanie. Jak widać, jest to bardzo wygodna alternatywa.
Osoby planujące budowę domu chcą, aby był on trwały i mocny, ale chcą również, aby te zalety miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzisiejsi konsumenci są coraz bardziej skłonni do konsumowania w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.