Pergola – jak ją wykonać samodzielnie?

Za piękny wygląd ogrodu odpowiada wiele czynników, na pewno jednak bardzo ważne są odpowiednio dobrane element jego wystroju. Do takich właśnie zalicza się między innymi pergole, znane i cenione od wielu lat. Co ciekawe, wiadome jest iż pergole były znane i wykorzystywane już w czasach średniowiecza, a być może nawet wcześniej.

Czym jest pergola?

Pergola to konstrukcja, wykonana najczęściej z drewna. Najczęściej ponieważ obecnie często do jej wykonania stosuje się niektóre elementy z metalu lub z innych materiałów, jednak kiedyś powszechnie wykonywane były tylko i wyłącznie z drewna. Jest bardzo wiele wersji tej konstrukcji, jednak co do zasady składa się ona z ażurowych boków, połączonych w górnej części swoistym daszkiem, również ażurowym. Przy pergoli sadzono rośliny pnące, dla których cała konstrukcja stanowiła podporę do wzrostu. W biegiem czasu roślina pokrywała pergolę, tworząc ciekawe efekty wizualne. Jeśli pergola miała większe wymiary, wówczas tworzyła rodzaj altanki, a rośliny zarastając ją dawały cień i stwarzały miejsce idealne do odpoczynku. Często właśnie na pergolach sadzono winorośle, które w ten sposób miały idealne warunki do wzrostu, a do owoców można było sięgnąć bez problemów z każdego miejsca. Co więcej, samodzielne ich wykonanie nie jest trudne, dlatego warto wiedzieć jak zrobić pergole krok po kroku.

Przede wszystkim odpowiedni materiał

Pergola składa się z bocznych ścianek, połączonych na górze. Aby zapewnić roślinom odpowiednie podparcie, boczne ścianki zazwyczaj wykonane są z deseczek, ułożonych w kształt kratki lub też ułożonych poziomo. Pomaga to roślinom w odpowiednim pięciu się w górę. Najpierw należy wykonać podstawę bocznych ścianek. Muszą być to deski odpowiedniej grubości, im wyższa i większa pergola, tym większe powinny być wybrane. Jeśli pergola ma stanowić jednocześnie rodzaj altany, konieczne jest wybranie dobrej grubości desek, które ponadto muszą być odpowiednio przytwierdzone do gruntu. Im większe tym mocniejsze mocowania należy zastosować, na przykład kotwy wpuszczane w grunt czy specjalne betonowe słupki. Drewno powinno zostać odpowiednio zabezpieczone nie tylko przed wilgocią, ale również przed szkodnikami czy chorobami, które w tym wypadku mogą zagrażać bardziej. Jeśli pergola na być lekką konstrukcją niewielkich rozmiarów, boczne ścianki należy wykonać oddzielnie i zestawić je dopiero na końcowym etapie. Jednak jeśli ma mieć znacznie większa rozmiary, najpierw powinno się ustawić słupy stanowiące jej podstawę, a następnie przystąpić do montażu mniejszych elementów.

Duża czy mała?

Pergole można wykonywać w dowolnej wielkości, a jedynie oczekiwania właściciela czy wielkość ogrodu wyznacza granice jej wielkości. Coraz częściej można spotkać pergole które montowane są przy ścianie budynku, stanowiąc swoiste zadaszenie tarasu. Wówczas są one sporymi konstrukcjami, dlatego ich montaż powinien być staranny a słupy stanowiące podstawę pergoli powinny być odpowiednio obsadzone. Nie można również zapominać o dobraniu odpowiedniego koloru pergoli. Po zabezpieczeniu właściwymi środkami przeciw chorobom i degradacji, drewno można pomalować na dowolny kolor. Gdy pergola ma być ustawiona przy budynku, dobrze jest aby była zbliżona do koloru elewacji lub na przykład ram okiennych. Trzeba jednak pamiętać, iż docelowo pergola ma być zarośnięta roślinami, dlatego też nie powinno się malować jej na zbyt jaskrawy kolor, gdyż może odwracać uwagę od posadzonych przy niej roślin. Ważną spraw jest odpowiedni dobór roślin, które mają być przy niej posadzone. Powinny to być wieloletnie byliny pnące, które dopasować należy również do warunków atmosferycznych. Mało odporne rośliny w czasie mrozów mogą zmarznąć, co spowoduje konieczność ich wykopywania i posadzenia nowych. Często na całkowite obrośnięcie pergoli roślinami potrzeba przynajmniej kilku lat.