Jaki jest koszt ułożenia desek podłogowych?

Chyba każdy w dzieciństwie miał wizję drewnianej podłogi w domu na obrzeżach. W dorosłym życiu marzy Ci się podłoga z desek, ale nie wiemy ile kosztuje ułożenie podłogi z desek. W tym artykule dowiesz się jak ile to może kosztować i przede wszystkim jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana usługa wyłożenia podłogi z desek.

Co musisz wiedzieć o podłodze z drewna?

Drewniana podłoga słynie z pięknych walorów estetycznych. Ciemne deski podłogowe na pewno sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, a jasne podkreślą wystrój skandynawski. Do wyboru są deski z matowym wykończeniem i z połyskiem. Zamontowane deski podłogowe na pewno dobrze się zgrają z resztą mieszkania, zwłaszcza jeśli zostały położone w salonie. Warto podkreślić, że drewno nie marznie zimą i nie nagrzewa się latem. Spacerując boso po posadzce, odczujesz, że temperatura jest neutralna. Warto podkreślić, że podłoga z drewna jest w stanie wytrzymać bardzo długo, nawet kilkadziesiąt lat. Kiedy podłoga nie będzie wyglądała tak dobrze, jak w chwili jej montażu, to można ją wycyklinować i będzie jak nowa.

Montaż desek podłogowych

Przed położeniem desek podłogowych należy odpowiednio przygotować podłogę, na której zostaną położone. Ten etap jest najważniejszy, ponieważ stanowi pewnego rodzaju fundamenty. Budując dom, skupiamy całą naszą uwagę właśnie na fundamentach, aby zostały dobrze położone. Przed podjęciem decyzji o położeniu desek podłogowych zastanów się, ile tak naprawdę ich potrzebujesz. Kiedy trudno Ci oszacować ile ich potrzebujesz, to możesz na tym etapie poprosić o pomoc specjalisty. Pamiętaj, że deski można dociąć na wymiar. Warto kupić trochę więcej desek podłogowych na wypadek, gdyby została ona uszkodzona. Wtedy nie musisz odwiedzić wszystkich sklepów budowlanych. aby znaleźć ten jeden model desek podłogowych. Zapotrzebowanie desek podłogowych obliczysz przez zmierzoną ilość wnętrza podzieloną przez metraż wskazany na opakowaniu desek podłogowych. Uzyskany wynik będzie liczbą opakowań, która jest potrzebna do zamontowania desek na całej podłodze.

Montaż desek podłogowych krok po kroku

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Musisz mieć pewność, że jest one pozbawione nierówności. W niektórych przypadkach potrzebna będzie wlewka, aby wyrównać teren. Drugim krokiem jest wyłożenie podkładu. Koniecznie stosuj się do zaleceń, które znajdują się na opakowaniu desek podłogowych. Etap trzeci jest już właściwym etapem montażu desek podłogowych. Zanim jednak deski zostaną przytwierdzone do podłoża, to należy je rozstawić na razie na próbę. Przemyśl także, w którym kierunku będą układane deski podłogowe. Deski podłogowe mogą być montowane na dwa sposoby: poprzez klejenie lub zatrzask. Na końcu należy przyciąć deski podłogowe, które wykraczają poza obszar pomieszczenia oraz pociąć je w taki sposób, aby zakryć trudno dostępne miejsca. Ostatnim etapem jest wykończenie podłogi. Jeśli skorzystałeś z metody klejenia, to na jakiś czas unikaj korzystania w podłogi, aby uniknąć zmiany obciążenia.

Podłoga z desek podłogowych – dlaczego warto?

Podłoga z desek podłogowych wniesie do pomieszczenia dużą dawkę przytulności. Ponadto, drewno jest uważane za materiał uniwersalny. Doda każdemu pomieszczeniu przytulności i stylu. Potrafi się dopasować praktycznie do każdej aranżacji. Deski podłogowe można łączyć z innymi materiałami w pomieszczeniu. Będą dobrze wyglądały zarówno z cegłą, jak i klinkierem. Jedną z wad desek podłogowych jest ich cena. Warto mieć na uwadze, że wysoka jakość drewna będzie dość droga. Oczywiście każdy z producentów będzie miał inną ofertę cenową. Tanie deski podłogowe nie zawsze będą najlepsze, ale też w drugą stronę.

Deski podłogowe to naprawdę ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza w salonie w stylu skandynawskim. Najważniejszym parametrem przy wyborze desek podłogowych powinny być walory drewna niż jego cena. Ze względu na szlachetność materiału, jakim jest drewno, można przymknąć oko na jego cenę. Zwłaszcza jeśli ma nam służyć kilkadziesiąt lat.