Pompy ciepła, czy ogrzewanie gazowe – co wybrać?
Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła, o których musisz wiedzieć, jeśli chodzi o ogrzewanie. Jedna z nich pobiera ciepło z powietrza, nazywana powietrzną pompą ciepła. Są to najczęściej instalowane odmiany i przypominają klimatyzatory na zewnątrz domu. Istnieją również gruntowe pompy ciepła, które pobierają ciepło z gruntu. Oba typy zasadniczo przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego za pomocą ciekłego czynnika chłodniczego i sprężarki w procesie zasilanym energią elektryczną.
Ponieważ jest zasilany energią elektryczną, ilość CO₂ emitowanego przez pompę ciepła zależy od tego, jak ta energia elektryczna jest wytwarzana. Masowe wdrażanie pomp ciepła zwiększy szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, z jakim musi poradzić sobie krajowa sieć, oraz obciąży lokalne kable przesyłowe i transformatory.
W związku z tym zwiększenie efektywności energetycznej mieszkań drastycznie zmniejszyłoby całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną wykorzystywaną do ogrzewania. Przyniosłoby to korzyści każdemu gospodarstwu domowemu, ponieważ pompy pracują wydajniej w budynkach energooszczędnych. Mając to wszystko na uwadze, czy zamienić ogrzewanie gazowe na pompę ciepła?
Jak sprawdzić, czy pompa ciepła jest dla Ciebie odpowiednia?
Wydajność pomp ciepła i ilość zużywanej przez nie energii elektrycznej zależy od projektu systemu grzewczego. Czasami wydajność ta może być znacznie lepsza w warunkach laboratoryjnych niż w prawdziwych domach, ponieważ użytkownicy niekoniecznie korzystają z nich w najbardziej efektywny sposób, a systemy grzewcze, do których są podłączeni, nie zawsze są idealne..
Pompa ciepła jest o wiele bardziej wydajna, gdy działa w połączeniu z systemami, takimi jak ogrzewanie podłogowe lub bardzo duże, specjalnie zaprojektowane, ponadwymiarowe grzejniki, które wytwarzają wystarczająco dużo ciepła, aby ogrzać pomieszczenie bez konieczności pracy w wysokich temperaturach. Tam, gdzie pompa ciepła jest zainstalowana w miejsce kotła gazowego, gdzie do ogrzewania wykorzystywany jest gaz, pompa ciepła nie będzie działać z optymalną wydajnością z istniejącymi grzejnikami, więc może być konieczna wymiana grzejników. Dla gospodarstw domowych, które nie są podłączone do sieci gazowej, pompa ciepła jest często doskonałym rozwiązaniem, z pewnością lepszym niż kocioł olejowy, który generuje wysoką emisję CO₂.
Pompy ciepła nie są również przystosowane do dostarczania dużych ilości ciepła, jak piece gazowe. Są jak maratończycy – lubią biegać w umiarkowanym, ciągłym tempie. Kotły gazowe są jak sprinterki – najlepiej działają przy dużych obciążeniach. W przeciwieństwie do bojlera gazowego, najlepiej pozostawić pompę ciepła przez całą noc, zamiast wyłączać ogrzewanie w nocy i ponownie włączać rano.
Podkręcając temperaturę grzania w układzie pomp ciepła najlepiej stosować małe przyrosty. Zapobiega to konieczności pracy pomp ciepła z dużą mocą, co obniżyłoby jej wydajność. Jeśli po raz pierwszy mieszkasz z pompą ciepła, prawdopodobnie będziesz musiał zmienić swoje wieloletnie nawyki w zakresie sterowania ogrzewaniem. Badania pokazują, że nowi użytkownicy, którzy najpierw czytali informacje o pompach ciepła, w pełni wykorzystali swój nowy system grzewczy.
Instalatorzy muszą być również przeszkoleni w zakresie montażu tych systemów. Lokalizacja powietrznej pompy ciepła jest ważna, ponieważ część mieszkańców skarży się na hałas wentylatorów w pobliżu okien pomieszczeń mieszkalnych. W zimnych obszarach powietrzne pompy ciepła należy umieszczać w niezawodnie nasłonecznionych miejscach, aby zmniejszyć ryzyko szkód spowodowanych mrozem. Zainstalowane i prawidłowo działające w domu energooszczędnym, pompy mogą zapewnić wysoki komfort – i obniżyć koszty ogrzewania.
Tak więc chociaż pompa ciepła jest istotną częścią strategii niskoemisyjnej, nie jest ona uniwersalnym rozwiązaniem. Każde gospodarstwo domowe należy rozpatrywać indywidualnie.