Sprytne pomysły na małe ogrody.

Dom i mały ogródek to błogosławieństwo, jakkolwiek by nie było. Każdy skrawek przestrzeni zewnętrznej, który możemy nazwać własną, jest ogromnym dobrodziejstwem dla naszego zdrowia psychicznego i zapewnia miejsce do uprawy kwiatów, zbiorów w ogrodzie kuchennym lub po prostu relaksu na leżaku. Rozległy wiejski ogród pełen kwiatów byłby idealny, ale nawet mały ogródek, balkon lub mały taras na dachu może zapewnić ukojenie w pik. Jedynym problemem związanym z małym ogrodem jest to, że mogą być trudniejsze do zaprojektowania, ale nie trzeba się obawiać; uzbrój się w odpowiednie wskazówki i triki dotyczące projektowania ogrodu, a będziesz mieć narzędzia, których potrzebujesz, aby uczynić go małym sanktuarium, w którym możesz cieszyć się przez wszystkie cieplejsze miesiące, które szybko nadchodzą! Nie ma znaczenia, czy masz ogródek balkonowy, mały kawałek patio, czy nawet mały ogródek przed domem, spraw, aby była to przestrzeń, z której można być dumnym dzięki odpowiedniemu planowaniu i zasadzeniu.

Jak zaprojektujesz mały ogródek?

Zacznij od zastanowienia się, czego potrzebujesz od swojego ogrodu i jak możesz to zaplanować, aby dopasować te elementy. Istnieje kilka doskonałych aplikacji do projektowania ogrodów, które mogą pomóc Ci w podstawowej strukturze. Jest szansa, że w słoneczne dni szukasz przyjemnego miejsca do siedzenia, więc wydziel trochę miejsca i rozejrzyj się za stylowymi meblami ogrodowymi, ustaw parasol i przygotuj się na posiłek na świeżym powietrzu. Uwielbiamy również używać oświetlenia w ogrodzie, zwłaszcza lamp słonecznych, które pomagają w pełni wykorzystać przestrzeń po zmroku. A w małym ogrodzie z przodu lub z tyłu, jeśli nie ma miejsca na szopę ogrodową, będziesz potrzebować jakiegoś rodzaju magazynu ogrodowego, w którym możesz schować narzędzia ogrodowe, zabawki i wszystko inne, co ma tendencję do wyrzucania na zewnątrz.

Jak sprawić, by mały ogródek ładnie wyglądał?

Czas pomyśleć o sadzeniu. Być może masz miejsce na kilka doniczek na ładne sezonowe rośliny i zioła wokół stołu i krzeseł. Możesz mieć miejsce na romantyczną granicę, która sprawi, że Twój miejski ogród będzie bardziej przypominał wiejski ogród. A może chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać warzywa, w takim przypadku zapoznaj się z przewodnikami naszego edytora ogrodów na temat tworzenia ogrodu kuchennego i kompostowania.

Niezależnie od tego, jak mały jest Twój ogródek, wierzymy, że możesz w nim zrobić coś pięknego i funkcjonalnego, więc czytaj dalej, aby uzyskać więcej inspiracji. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zapoznaj się z naszym podstawowym przewodnikiem po ogrodnictwie i projektowaniu krajobrazu.

Jeśli masz mały ogród, stwórz przytulny kącik z kaflami i ładnymi tkaninami – wtedy wszyscy będą zbyt przytulni, by zauważyć jego niewielki rozmiar. Dodatkowe punkty, jeśli oprawisz kryjówkę pięknym łukiem.

Mały ogródek? Umieść kwiaty w wiaderkach, aby uzyskać szykowny wygląd. (Pamiętaj tylko o zrobieniu otworów drenażowych, aby nie utonęły.) Pozwala to również na łatwą ochronę ich przez zimę.

Możesz także postawić na mały ogródek warzywny, który nie dość, że będzie pięknie wyglądał w okresie wiosenno-letnim to będziesz mieć swoje własne bio warzywa w zasięgu ręki.