Jak działa termostat?
Podczas gdy termometr jest narzędziem do odczytywania temperatury w pomieszczeniu, termostaty są w stanie ją kontrolować. Niezależnie od tego, czy jest zamontowane na ścianie, czy na kotle, to pokrętło jest niezbędne do regulacji temperatury w domu. Przyjrzyjmy się dokładniej, czym są termostaty, jakie są typy termostatów i jak działają.
Czym cechują się termostaty?
Jak kontrolujesz temperaturę w domu? Obecnie istnieje wiele opcji, od aplikacji na smartfony po tradycyjne pokrętło temperatury. To są wszystkie formy termostatów. W swej istocie termostaty to po prostu elementy sterujące służące do regulacji temperatury w systemie grzewczym. Możesz ustawić preferowaną temperaturę, a urządzenie będzie działało, aby utrzymać pokój lub kocioł na żądanym poziomie. Jeśli temperatura w domu zaczyna spadać, termostat włącza ogrzewanie, aby je ogrzać. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie wartość zadaną, termostat wyłącza ogrzewanie, aby zapobiec przegrzaniu.
W ramach tych podstawowych ram istnieje szereg funkcji i opcji:
- Niektóre termostaty są bezprzewodowe i zasilane bateryjnie
- Inne są połączone przewodami z samym kotłem.
- Programowalne termostaty wykorzystują ustalony harmonogram do uruchamiania ogrzewania o określonych porach dnia.
- Inteligentne termostaty uczą się i dostosowują do Twojej rutyny
Rodzaje termostatów
Termostaty są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i stylach. Dwa główne typy termostatów to cyfrowe i mechaniczne. Różnią się one na kilka kluczowych sposobów. Obecnie większość nowych termostatów to termostaty cyfrowe lub elektroniczne. Termostaty cyfrowe mają wewnętrzne elementy, które są w stanie zapewnić dokładną, wrażliwą reakcję na temperaturę pokojową. Elektroniczne czujniki odczytują aktualną temperaturę we wnętrzu i mogą odpowiednio dostroić ogrzewanie, utrzymując pomieszczenie w zakresie jednego stopnia od ustawienia docelowego.
Natomiast termostaty mechaniczne zwykle kontrolują temperaturę za pomocą dwóch kawałków metalu. Są one laminowane razem w czujniku termostatu w bimetalicznym pasku. Ponieważ różne rodzaje metali rozszerzają się i kurczą wraz ze zmianami temperatury, obwód elektryczny podłączony do systemu grzewczego jest włączany i wyłączany. W ten sposób to urządzenie może odczytywać i regulować ciepło. Należy zauważyć, że termostat bimetaliczny nie jest tak dokładny, jak model cyfrowy; temperatura może różnić się nawet o pięć stopni od docelowej wartości zadanej. Jednak niektórzy preferują termostaty mechaniczne ze względu na ich przystępną cenę i łatwy w użyciu włącznik/wyłącznik. Tu z pomocą przychodzi elektryka i każdy elektryk będzie w stanie takie urządzenie usprawnić według potrzeb klienta.
Jak ustawić termostat?
Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących korzystania z termostatu.
Tego typu urządzenie musi znajdować się w obszarze domu z dopływem świeżego powietrza. Jeśli umieścisz to urządzenie w szczególnie nasłonecznionym miejscu lub za zasłoną, nie będzie on w stanie dokładnie wyczuć temperatury.
Podkręcanie termostatu w chłodne dni może być kuszące, ale nie jest to konieczne. Ideą stojącą za termostatem jest to, że będzie on reagował na chłodniejszą pogodę i upewniał się, że ogrzewanie jest utrzymywane wystarczająco długo, aby ogrzać dom do wybranej przez Ciebie wartości. Ponieważ jednak ogrzanie domu może zająć więcej czasu w chłodny dzień, można zaprogramować, aby ogrzewanie włączało się wcześniej.
Programowalne termostaty mają zarówno ustawienia czasu, jak i temperatury, dzięki czemu można regulować temperaturę o różnych porach dnia. Dzięki temu oszczędzasz energię, wyłączając ogrzewanie, gdy jesteś w pracy, a mimo to wracasz do ciepłego domu później w ciągu dnia. Podczas programowania termostatu musisz wziąć pod uwagę czas nagrzewania i schładzania.