Jak dobrać dywan do salonu?

Salon to miejsce szczególne w każdym domu. Zazwyczaj stanowi swoiste centrum życia, gdyż tam domownicy spędzają większość czasu, podejmują gości i wypoczywają. Nie ma się więc co dziwić temu, że właściciele przywiązują wiele wagi do jego odpowiedniego wyglądu jak również komfortu. Na wystrój wnętrza składa się bardzo wiele czynników, poczynając od wybranych mebli czy kolorystyki ścian, na odpowiednich dodatkach, dopasowanych do całości kończąc. Jednym z takich właśnie dodatków, który ma duży wpływ nie tylko na wygląd ale także komfort korzystania są odpowiednio dobrane do salonu dywany.

Dywany kiedyś i dzisiaj

Kiedyś dywan obecny był w każdym domu i w każdym pomieszczeniu. Powodem tego były nie tylko kwestie estetyczne, ale również często związane z zachowaniem ciepła w domu. Dywany bowiem stanowiły doskonałą izolację podłogi, dzięki czemu w domach było cieplej. Szczególnie w domach jednorodzinnych miało to spore znaczenie. W blokach dywany kładzione w każdym pomieszczeniu pełniły często także dodatkową funkcje wyciszenia, dzięki czemu sąsiedzi nie skarżyli się na nadmiar hałasów. Z biegiem lat na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, do których zaliczyć można ogrzewanie podłogowe. wiele osób, które decydowały się na jego założenie całkowicie rezygnowało z dywanów, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza i zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem. Również materiały budowlane, które wykorzystywane były do układania podłóg umożliwiają lepsze jej wygłuszenie poprzez stosowanie odpowiednich podkładów i mat wygłuszających. Dlatego zaprzestano stosowania dywanów w każdym pomieszczeniu. Niektórzy uznali, że podłogi bez dywanów znacznie łatwiej utrzymać w czystości, a osoby cierpiące na alergie niezwykle często w zaleceniach lekarskich w pierwszej kolejności mają pozbycie się dywanów z domu, gdyż stanowią doskonale miejsce do gromadzenia alergenów.
Obecnie wraca moda na dywany, jednak te dostępne na rynku różnią się znacznie od tych, które widoczne były w domach kilkanaście lat temu. Mowa tutaj nie tylko o ich wzornictwie i kolorystyce, ale również o materiałach, z jakich są produkowane. Dywany pod względem kolorystyki dobierane są do ogólnego wystroju wnętrza, jego stylu jak również kolorystyki mebli.

Kolorowe dywany – kiedy je wybierać?

Kolorowe dywany do salonu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Warto jednak wiedzieć, w jakiej sytuacji takie dywany będą idealnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza, a w jakiej nie powinny być zastosowane. Kolorowe dywany do salonu to element, który na pewno będzie przyciągał wzrok każdego, kto wejdzie do pomieszczenia. Wielokolorowe dywany doskonale pasują do wnętrz, które utrzymane są raczej w jednolitej kolorystyce. Dobrym przykładem może być tutaj styl skandynawski. Jego cechami charakterystycznymi są jasne barwy i utrzymanie pomieszczeń w podobnej kolorystyce. Kolorowy dywan do salonu może stanowić ciekawy element, przełamujący nieco ten styl ale jednocześnie doskonale do niego pasujący. Warto pamiętać, aby inne dodatki, jak na przykład obrazy, poduszki i podobne utrzymać w podobnej kolorystyce, co kolory dywanu. Wówczas całość będzie doskonale do siebie pasować.
Wielkość dywanu, jaki ma być wybrany do salonu to kwestia indywidualna. Obecnie jednak najczęściej wybiera się dywany mniejsze niż powierzchnia podłogi. Ma on bowiem za zadanie stanowić element dekoracyjny. Bardzo ciekawe prezentują się dywany z długim włosiem, jednak ich utrzymanie w czystości może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na dywany z krótkim włosiem lub tak zwane płaskotkane, które są całkowicie go pozbawione. Na pewno jednak dzięki temu, że na rynku jest bardzo szeroki wybór różnorodnych dywanów każdy zainteresowany bez problemu zdoła znaleźć odpowiednie dla siebie produkty.