System nawadniania trawnika
Latem, kiedy słońce grzeje intensywnie martwimy się o nasz trawnik. Tak trudno go wtedy utrzymać w odpowiedniej kondycji. Nieodpowiedni system nawadniania sprawi, że trawa stanie się wysuszona i nie będzie miała nic wspólnego z zielenią, na której nam tak zależało. Na szczęście wystarczy odpowiedni zestaw do nawadniania trawnika, aby zapobiec wysuszeniu trawnika. W tym wpisie krok po kroku dowiesz się co nieco o systemie nawadniania.
Dlaczego warto zainstalować system nawadniania?
Podlewanie trawnika na pewno wiąże się ze sporymi wydatkami. Podleganie trawnika tradycyjnym sposobem, czyli trzymaniem węża i skierowania strumienia wody na suchy obszar trawnika jest bardzo czasochłonny. Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy i czasu warto zainstalować system nawadniania trawnika, który oszczędza aż 70% wody. System nawadniania trawnika dokładnie rozprowadza wodę po trawniku, dzięki czemu każdy jego skrawek jest w pełni nawodniony. W czasie suszy i dobie oszczędzania wody taki system sprawdzi się idealnie.
Co warto wiedzieć o nawadnianiu trawnika?
Przed instalacją systemu nawadniania trawnika trzeba zgłębić wiedzę na temat parametrów źródła wody. Braki tej wiedzy, na pewno doprowadzą do wadliwego działania systemu nawadniania lub w najgorszym przypadku, ten system nie będzie działał wcale. Zacznij od sprawdzenia wydajności kranu. Aby przeprowadzić tę próbę potrzebny będzie wiadro o pojemności 10 litrów i stoper. Odmierz dokładnie, po jakim czasie wiadro zostanie napełnione wodą. Teraz można przejść do stosownych obliczeń. Podziel pojemność wiadra przez czas napełnienia i przemnóż tę wartość przez 3,6. Pamiętaj o stosownych jednostkach, takich jak litry, sekundy, a końcowy wynik zapisz w metrach sześciennych na godzinę. Ten parametr jest istotny, ponieważ pozwoli na dostosowanie całego projektu nawadniania trawnika do Twojego źródła wody. Liczba, która przekracza możliwości kranu, koniecznie trzeba podzielić na małe sekcje. Pamiętaj, że suma przepływu nie może być wartością wyższą od natężenia przepływu źródła wody. Koniecznie też zastanów się, jaki ma być plan zraszania.
Przystępujemy do montażu
Zraszacze należy wkopać do ziemi, zgodnie z zaplanowanym rozmieszczeniem zraszaczy. Końcówki powinny być mniej więcej wprowadzone równo, a ich głębokość wkopu nie powinna przekraczać 30 centymetrów. Nie zapomnij na dnie umieścić żwirku, który będzie jak drenaż. Po zamontowaniu zraszaczy przeprowadzać próbę, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Wśród ofert zestawu do nawadniania trawnika można zobaczyć zraszacze wynurzane. Takie zraszacze dzielimy na statyczne i rotacyjne. Wybierając rurę doprowadzającą, powinniśmy zwrócić uwagę na taką, która będzie miała średnicę ok 25 mm. Powinna być wytrzymała na warunki atmosferyczne oraz ciśnienie wody. Rura sprzedawana jest w jednym kawałku, dlatego będziesz musiał ją pociąć odpowiednim narzędziem i połączyć według sporządzonego planu. Optymalne zaplanowanie zraszaczy w trawniku pozwoli na stworzenie całkiem efektywnego systemu nawadniania. Powinieneś umieścić zraszacze po rogach działki, wzdłuż jej boków, przy domu lub taras -ie i na pozostałej powierzchni, czyli w centrum.
Inne elementy w systemie nawadniania
W systemie nawadniania na pewno będziesz potrzebował trójników, korki oraz kolanko. Zmiana kierunku doprowadzania wody jest możliwa dzięki kolankowi. Zamontowanie go z rurą doprowadzającą sprawi, że kierunek przepływu wody przejdzie do kolejnego zraszacza. Dzięki korkowi zamkniemy lub przepłukany system nawadniający. Trójniki wykorzystamy z innymi rurami doprowadzającymi.
Nie da się ukryć, że system nawadniania ze zraszaczami wynurzanymi jest jednym z najskuteczniejszych sposobów nawadniania trawnika. W ten sposób dzieci nie uszkodzą ich podczas zabawy i będą ukryte, kiedy nie nastąpi czas podlewania trawnika. To naprawdę dobre rozwiązanie.