Kupujemy mieszkanie.

Mieszkanie, dom – rynek wtórny czy pierwotny?

Podstawowym pytaniem, które zadają sobie osoby stojące przed decyzją o kupnie własnego mieszkania jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. Obie te propozycje mają swoje plusy i minusy. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć wam kilka kluczowych kwestii w tej dziedzinie, abyście mogli szybciej podjąć tę trudną decyzję i zacząć poszukiwania idealnego mieszkania dla waszej rodziny.

Rynek pierwotny – zalety i wady.

Bardzo dużą popularnością w ostatnich czasach cieszą się mieszkania deweloperskie, czyli rynek pierwotny. Są to nieruchomości, które wcześniej posiadały właścicieli, nowy kupca otrzymuje je w stanie deweloperskim – z podłączoną kanalizacją i elektryką. Jest to zatem mieszkanie przeznaczone do całkowitego wykończenia przez nowego właściciela. Dla części klientów jest to zaleta, ponieważ mają oni możliwość dostosowania wnętrza do własnych potrzeb, niestety wiąże się to często z dodatkowymi kosztami oraz wydłużeniem czasu do przeprowadzki. Plusem, który jest niezaprzeczalny jest fakt, iż stajemy się pierwszymi osobami, które mieszkają w danej przestrzeni, nie musimy zatem obawiać się niespodziewanych usterek wynikających z wcześniejszego użytkowania. W nowych budynkach mamy również mniejsze ryzyko insektów co w starym budownictwie może okazać się ogromnym problemem. Zaletą mieszkań deweloperskim jest także nowoczesność infrastruktury, wygodne windy oraz zapewniona funkcjonalność.

Rynek wtórny.

Nadal wielu klientów decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Są to mieszkania kupowane od wcześniejszych właścicieli, którzy przez wiele lat użytkowali daną przestrzeń. Zaletą tego wyboru jest atrakcyjna cena oraz możliwość szybkiego wprowadzenia się do nowej nieruchomości. W niektórych przypadkach możemy całkowicie uniknąć remontów, zdarza się jednak, że niezbędne są niewielkie pracy jak malowanie ścian lub konserwacja podłogi. Decydując się jednak na używane mieszkanie musimy liczyć się z ryzykiem niespodziewanych usterek i uszkodzeń, które powstają z czasem korzystania z przestrzeni. Jak już wcześniej wspominaliśmy w starszych blokach, szczególnie wieżowcach istnieją większe szanse na obecność insektów, które często są trudne do zlikwidowania. Rynek wtórny daje nam jednak ogromne możliwości jeśli chodzi o znalezienie klimatycznego mieszkania z charakterem. W większości tego typu nieruchomości panuje wyjątkowa atmosfera, a każde z mieszkań posiada własną, ciekawą historię, która będzie dodatkową atrakcją.