Wieszanie firanek bez karnisza

Firanki stanowią ten element wystroju wnętrz, który obecnie nie zawsze jest wykorzystywany. Kiedyś obecne były w każdym domu, z czasem jednak w wielu sytuacjach z nich rezygnowano. Zazwyczaj celem stosowania firanek i zasłon było zasłonięcie okien przed wścibskimi spojrzeniami. Z biegiem lat jednak powstawały nowe rozwiązania, jak rolety, które z powodzeniem mogły zastępować firanki w bardzo wielu sytuacjach. Rezygnowano wiec z ich wieszania, zwłaszcza w domach jednorodzinnych gdzie okna były na tyle oddalone od ogrodzenia, że przechodnie nie mogli w nie zaglądać. Nie dziwi więc fakt, że projekty nowych domów, zwłaszcza te dotyczące aranżacji ich wnętrz rezygnowały z wieszania karniszy do firanek. Bywa jednak, że po pewnym czasie mieszkania właściciele domów czy mieszkań chcą jednak powiesić firanki, a brak karniszy skutecznie to uniemożliwia. Nie trzeba się jednak załamywać, jest kilka sposobów, które umożliwiają wykonanie tej czynności.

Bezpośrednio na oknie

Zastanawiając się, jak zawiesić firanki bez karnisza najpierw należy określić, jakie to mają być firanki, przede wszystkim jak chodzi o ich wymiary. Często bowiem właściciele chcą powiesić niewielkie firanki w oknach okiennych czy kuchennych. Tutaj z pomocą mogą przyjść specjalne drążki, umożliwiające wykonanie tego zadania bez konieczności wykonywania dziur w ścianach. Jednym ze sposobów jest wieszanie krótkich firanek, tak zwanych zadrostek. Charakteryzuje je to, że są krótkie, sięgają zazwyczaj od połowy okna do końca ramy okiennej. W tym celu można kupić specjalne drążki, najczęściej metalowe. Po obu stronach mają specjalne otworki, które zakłada się na haczyki, przyklejane do ramy okiennej za pomocą taśmy dwustronnej. Zaletą takich drążków jest to, iż często są rozsuwane, co umożliwia ich regulację i tym samym montowanie na oknach o różnym rozmiarze. Zazdrostki zazwyczaj mają specjalne otwory w górnej części firanki, przez które przekłada się drążek i następnie zaczepia o haczyki. Jeśli ktoś preferuje niedużą firankę na całość okna, może wykorzystać drążki zawieszane na górnej części ramy okiennej. Ich montaż podobny jest do montażu rolet, haczyk przyklejany jest do ramy za pomocą taśmy dwustronnej. Następnie na drążku zawiesza się firankę. Tutaj można stosować firanki na szelkach lub z otworami podobnymi do tych, które można znaleźć w zazdrostkach.

Brak miejsca na karnisze

Częstym problemem, jak chodzi o zawieszenie firan jest brak miejsca nad oknem na powieszenie karnisza. Bywa że są projektowane tak, aby sięgały niemalże do samego sufitu, nie pozostawiając miejsca na montaż karnisza. Nawet jeśli zostanie on zamontowany z boku futryny okiennej, to zawieszona firanka może znajdować się poniżej górnej linii ramy okiennej, co nie tylko nie wygląda estetycznie, ale przede wszystkim utrudnia otwieranie okien. W takim przypadku można pomyśleć o zamontowaniu szyn do firan i zasłon. Są one montowane przy suficie, należy jednak pamiętać iż nie jest to metoda bezinwazyjna, wymagają bowiem wykonania otworów na ich montaż. Pewnym ich plusem na pewno jest to, że dostępne obecnie na rynku szyny umożliwiają wykonywanie z nich różnych kształtów, w tym owali czy półokrągłych. Dzięki temu mogą być montowane również tam, gdzie kształt budynku uniemożliwia montaż tradycyjnych karniszy. W szynach znajdują się specjalne haczyki, zazwyczaj plastikowe, na które zawiesza się firanki czy zasłony przy pomocy specjalnych taśm. Trzeba jednak pamiętać, że takie szyny mają ograniczoną wytrzymałość, jak chodzi o wagę powieszonych firanek czy zasłon. Ciężkie, masywne zasłony po pewnym czasie mogą powodować wyrywanie się haczyków z szyn lub wręcz powodować wyginanie szyn. Dlatego można je stosować w połączeniu z dość lekkimi firankami i zasłonami. Ponadto przy dużych oknach lepiej stosować kilka mniejszych odcinków szyn zamiast jednego dłuższego.