Dobieramy kolor zasłon do salonu

Często zastanawiasz się, jak dobrać idealne zasłony do salonu? Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, a dość łatwo popełnić błąd. Wystarczą tylko zasłony, aby cały wystój, zmienił swój charakter. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak nie popełnić tego błędu i jak dobrać kolor zasłon do salonu.

Czym kierować się przy wyborze zasłon?

Nie ma na to jednoznaczniej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy chcemy uzyskać wnętrze „z pazurem”, czy delikatny efekt. W dużej mierze wszystko też zależy od wybrania dywanu, mebli, a już na pewno od koloru ścian. Warto się zastanowić, jaki kolor może idealnie współgrać z kolorem ścian. Niezawodne dwie pary kolorystyczne wprowadzą do wnętrza nie tylko ciepło, ale także pewne ukojenie. Koniecznie unikaj połączenia kolorów, które będą się ze sobą „gryzły”. To na pewno nie będzie dobre dla Twojego wnętrza, a już na pewno zauważą to odwiedzający nas goście. Samo komponowanie salonu też wymaga przemyślenia wielu spraw. Czy meble kontraktują z kolorem ścian? Co zrobić, aby uniknąć fatalnych połączeń?

Białe i szare ściany

Do białej ściany w zasadzie pasuje każdy wariant kolorystyczny, więc mamy tutaj dużo większe pole do popisu. Jeśli chcesz ożywić salon, to zdecyduj się na motywy kwiatowe. Idealnie sprawdzą się też zasłony w bardziej pomarańczy, żółci lub typowej ciemniej zieleni. Wprowadzą do pomieszczenia na pewno wiele dobrego. Jeśli chodzi o szare ściany, to idealnie sprawdzą się tutaj odcienie różu. Jeśli nie chcesz, aby salon był aż tak wyrazisty, to możesz wybrać delikatniejsze motywy. Sprawdzi się tu także delikatny odcień mięty lub pastelowe kolory, takie jak błękit, kolor kremowy czy pastelowy róż. Przy zastosowaniu pastelowych kolorów harmonia na pewno zostanie zachowana. Dzięki temu będzie można trochę kombinować z różnymi wzorami zasłon w odcieniu pasteli. Nie da się ukryć, że motywy kwiatowe sprawdzą się tutaj najlepiej.

Żółte i pomarańczowe ściany

Żółty kolor ścian jest bardzo intensywny. Wybierając także intensywne kolory zasłon, możemy zabić tę stylizację. Jeśli zależy Ci na tym, aby nieco stonować to wnętrze, to wybierz zasłony w kolorze ciemnej zieleni lub szarego. Możesz też oczywiście zaszaleć i wybrać zasłony z odważnymi wzorami na zasłonach. Nie da się ukryć, że w tym przypadku także sprawdzą się motywy kwiatowe, ale w nieco innym wcieleniu. Postaw na błękit lub zieleń. Oczywiście możesz też wybrać stonowane zasłony w kolorze białym lub kremowym. Pomarańczowe ściany, tak jak w przypadku żółtego może nieco obciążyć pomieszczenie, jeśli wybierzemy zasłony w tym samym kolorze. Są dwie drogi wyboru, pierwsza zakłada postawienie na motywy kwiatowe, ale w innym wariancie kolorystycznym niż żółć. Mianowicie chodzi tu o zastosowanie ciemnej zieleni, fioletu, i pomarańczowego na kremowym tle. Jeśli lubisz jednolite kolory, to na pewno dobrze sprawdzi się tutaj czerń, granulat, fiolet czy kolor morski. Ta odważna stylizacja może nie znajdzie swoich sympatyków, ale to naprawdę piękny kolor. Dobrze się odnajdzie na pewno w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Brzoskwiniowe, niebieskie i beżowe ściany

Można zauważyć, że kolor brzoskwiniowy jest już lżejszym kolorem, więc można tu zastosować inne warianty kolorystyczne. Jeśli chodzi o gładkie zasłony, to sprawdzi się tutaj kolor cytrynowy, błękitny i biały. Motywy kwiatowe pasujące do brzoskwiniowych ścian to ciemniejsze kolory brązu i niebieskiego. Skoro mowa o niebieskim, to do takich koloru ścian będzie pasować biel, beż i szarość. W tym przypadku nie polega się stosowania motywów kwiatowych, ale można postawić na odważniejsze motywy. Beżowe ściany są jednym z najpopularniejszych kolorów w salonie. Możemy się zdecydować na jednolite zasłony w kolorze ciemnej zieleni, koloru morskiego i białego. Jeśli chodzi o zasłony ze wzorem, to tutaj można się zdecydować na różne motywy, pod warunkiem, że będą one w klimacie nieco botanicznym.