Jak prawidłowo zamontować wiszące szafki w kuchni?

Remont może nie tylko nas przyprawić o ból głowy, ale też być powodem bezsennych nocy. Bardzo nam zależy na tym, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Marzymy o szafkach kuchennych, ale nie wiemy jak powiesić szafki kuchenne na listwie. W dzisiejszym wpisie dowiesz się wszystkieg o montażu wiszących szafek w kuchni.

Wiszące szafki w kuchni

Większość z nas wybiera wiszące szafki kuchenne, ponieważ są najwygodniejsze. W kuchni znajdziemy wiele naczyń, sztućców i garnków, które trzeba gdzieś schować. Szuflady w komodzie mogą nie wystarczyć. Nie chcemy, aby akcesoria kuchenne walały się nam po całej kuchni, a miały swoje miejsce. Zanim przystąpisz do montażu szafek wiszących, koniecznie się zapoznać z podstawami tego typu montażu. Jeśli uważasz, że to zadanie Cię przerośnie, to powinieneś skonsultować się z fachowcem lub poprosić, aby Ci w tym pomógł. Zawieszanie szafek kuchennych nie jest żadną filozofią, ale lepiej robić to pod uważnym okiem specjalisty. Nieumiejętne zawieszenie szafek może skutkować tym, że zniszczymy ten mebel. Trudno jest też zawiesić szafki w małej kuchni z oknem na środku: http://inspirehome.pl/mala-kuchnia-z-oknem-na-srodku-wykorzystanie-przestrzeni/

Co warto wiedzieć o mocowaniu szafek kuchennych?

Spotkamy się z różnym rodzajem mocowania. Zawieszanie szafek nie zaczynamy od prawej do lewej, tylko od szafek, które znajdują się w narożnikach. W ten sposób w łatwy sposób możemy ocenić, czy szafki wiszą prosto, czy należy coś jeszcze poprawić. Zamontowane obok siebie szafki możemy przykręcić śrubą, dzięki czemu będą się dużo lepiej trzymać. Ponadto, nie będzie widać szczelin, które będzie trudno wyczyścić. Dość istotnym aspektem jest kierunek otwierania się drzwiczek. Po zamontowaniu szafek wiszących możemy umieścić szafki stojące. Robi się tak, ponieważ nieidealnie zamontowana szafka może spaść, uszkadzając przy tym szafkę znajdująca się pod nią. Uszkodzenie szafki niosą za nami dodatkowe koszta. Montaż szafek może się na chwilę zatrzymać, ponieważ będzie nam brakować uszkodzonych szafek. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić szafek stojących oraz nie upuścić sobie szafki wiszącej prosto na stopę. Czasami liczba strat może być naprawdę ogromna.

Dlaczego warto wieszać szafki kuchenne?

Warto to robić ze względu na po szczerzenie miejsca na nowe naczynia, garnki, kubki czy inny rodzaj zastawy stołowej. Każda szafka może być przeznaczona na inne akcesoria kuchenne. Dzięki temu zyskamy odpowiednio dużo miejsca, aby poustawiać naczynia w odpowiedniej kolejności. Warto talerze trzymać razem, tak samo, jak kubki czy inny rodzaj zastawy stołowej. Prawidłowe zamontowanie szafki wiszącej sprawi, że zyskamy dodatkową przestrzeń na inne rzeczy. Na pewno warto w tym kierunku przyłożyć się do montażu tego rodzaju szafek kuchennych. Warto pamiętać, że montaż szafek wiszących nie powinien się odbywać bez obserwacji specjalisty na ten temat. Na początku drogi dość łatwo sobie zrobić krzywdę, a przecież tego nie chcemy. Montaż szafek kuchennych wykonuj zawsze pod nadzorem.

Jak zawieszać wiszące szafki kuchenne?

Na samym początku trzeba się zastanowić nad tym, na jakiej wysokości powinny zawisnąć szafki. Warto to spróbować kilku kombinacji. Ważne jest, żeby zostało też trochę miejsca, aby zagospodarować blat komody. Tak czy inaczej, nie powinno to uniemożliwiać w wykonywaniu codziennych czynności. Kiedy miejsce szafki wiszącej jest już wybrane, to powinniśmy wywiercić otwór. W dalszym kroku należy przyłożyć do ściany listwę montażową i ją przytwierdzić. Na listwie powinniśmy zamontować zawieszki dla szafek wiszących. Jednym z ostatnich kroków jest dopasowanie szafek wiszących w taki sposób, aby były sobie równe. Mało elegancko wyglądają w kuchni szafki, które nie wiszą na takim samym poziomie. Jeszcze przed wierceniem warto wypoziomować linię, na której zostaną zawieszone szafki. Warto też narysować sobie tę linię, najlepiej od linijki. Wtedy będziesz mieć pewność, że szafki będą wisiały równo.