Okablowanie systemu fotowoltaicznego.

Okablowanie odgrywa kluczową rolę w każdej instalacji fotowoltaicznej. Poza określeniem poziomu bezpieczeństwa, wpływa on również na rentowność systemu. Dlatego przyjrzymy się tutaj, jak można wykonać okablowanie systemu fotowoltaicznego.

Jak działa panel fotowoltaiczny?

Podstawową zasadą działania panelu fotowoltaicznego jest zamiana światła słonecznego na energię elektryczną. W tym celu ogniwa fotowoltaiczne zamieniają fotony w promieniach słonecznych na prąd elektryczny. Są one wykonane z silikonu i działają trochę jak akumulator elektryczny, z jednej strony ładowany dodatnio, a z drugiej ujemnie. Tak, gdy the słońce promień dosięgać komórka, transmitować foton który stymulować the strona negatywna, umieszczać na the wierzchołek. Tworzy to napięcie elektryczne po stronie dodatniej, które wytwarza energię elektryczną w postaci prądu stałego. Następnie jest on kierowany do przetwornicy, która przekształca prąd stały na prąd zmienny, a następnie do obwodu elektrycznego. Wszystkie elementy systemu są połączone kablami solarnymi w celu przenoszenia prądu z punktu A do punktu B.

Typ kabla solarnego.

Istnieją kable specjalnie dedykowane do podłączenia paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj są one wykonane z miedzi wielomarkowej ocynowanej. Miedź jest materiałem oferującym najlepszy stosunek jakości do ceny na rynku. Wielonarzędziowa konstrukcja gwarantuje optymalną jakość połączenia między elementami. Gwarantuje to, że w miarę możliwości unika się spadków napięcia (które nie powinny przekraczać 5%) i strat energii.

Długość przewodów fotowoltaicznych.

Długość kabli jest z pewnością najważniejszym aspektem do rozważenia. Zbyt długie lub zbyt krótkie kable mogą być źródłem wielu awarii. Mogą one spowodować przegrzanie, które może uszkodzić system fotowoltaiczny. Albo spadki napięcia, które zmniejszają wydajność energetyczną. Aby wybrać odpowiednią długość, należy wziąć pod uwagę odległość pomiędzy poszczególnymi elementami instalacji oraz napięcie i natężenie dostarczanego prądu.

Przekrój poprzeczny kabla solarnego

Przekrój poprzeczny kabli jest obliczany na podstawie natężenia prądu (A) i odległości do pokonania. Standardowy przekrój kabla solarnego wynosi zazwyczaj od 4 do 6 mm². Jest to odpowiednie dla większości instalacji. Niektóre jednak mogą wymagać większych przekrojów: 10mm² kabla solarnego. Ze względu na swój skład, izolacja kabla solarnego wymaga wystarczająco dokładnej regulacji, aby móc go oderwać bez uszkodzenia miedzi.

Łączniki.

Kable solarne mogą integrować złącza w celu zapewnienia idealnego połączenia podczas ich podłączania. W takim przypadku należy upewnić się, że są one nienagannej jakości, zawsze w celu uniknięcia spadków napięcia i innych awarii. Złącza muszą być odporne na warunki atmosferyczne, odporne na ekstremalne temperatury i promieniowanie UV. Modelem referencyjnym jest obecnie złącze MC4.

Jak okablować instalację?

Sam jeden panel nie wystarczy do zasilania mieszkania w energię elektryczną. Tak więc instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku paneli, które muszą być połączone ze sobą i z pozostałymi elementami. Istnieją dwa główne rodzaje instalacji: szeregowa i równoległa.

Okablowanie szeregowe.

Połączenie szeregowe umożliwia dodawanie napięć każdej z central przy zachowaniu tego samego natężenia (amperażu). Odbywa się to poprzez połączenie dodatniej strony jednego panelu z ujemną stroną drugiego. W związku z tym konieczne jest, aby różne panele miały ten sam poziom natężenia, aby wykonać tego typu połączenie. Jeśli tak nie jest, cała instalacja zostanie po prostu wyrównana do najniższego natężenia.

Okablowanie równoległe.

Połączenie równoległe polega na gromadzeniu się prądów przy zachowaniu identycznego napięcia. W przeciwieństwie do połączeń szeregowych, dodatnie i ujemne zaciski każdego panelu są połączone ze sobą. Ten typ podłączenia ma więc wpływ na natężenie prądu, a nie na napięcie. Pozwala to m.in. na wytworzenie wyższego prądu. Dzięki temu możliwe będzie łączenie paneli o różnych poziomach natężenia, ale tym razem o tym samym napięciu, aby uniknąć zwarć.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w Państwa domu, ale także w Państwa lokalu, możemy jedynie zalecić zwrócenie się do certyfikowanego instalatora. Ten profesjonalista będzie w stanie wykonać instalację fotowoltaiczną zgodną z najnowszymi wymogami ochrony środowiska, a przede wszystkim dobrze zwymiarowaną.